Sinopsis
Diskuse nad dokumenty se prolíná a dopluje s ukázkami ze ivota osobností. Ukázkami zvukovými nebo psanými. Komponovaný poad.
Episodios
-
Jan Zajíc, pochodeň číslo dva. Jeho odkaz se naplnil až za 20 let
03/07/2025 Duración: 23minSebeupálení Jana Palacha na osmnáctiletého studenta Jana Zajíce z Vítkova u Opavy zapůsobilo natolik, že přijel do Prahy, aby se připojil k protestní hladovce, kterou od 18. ledna 1969 držela pod rampou Národního muzea skupina studentů a mladých lidí. Hladovkáři zůstali v mrazu pod stany čtyři dny, poté byla hladovka ukončena a Jan Zajíc odjel domů do Vítkova. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2024.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Švandrlík sklidil za Černé barony úspěch i kritiku
26/06/2025 Duración: 23minNapadlo by vás, kdo byl po roce 1989 jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů? Miloslav Švandrlík. Literární kritici sice nad jeho prací krčí rameny a pochybují, zda Švandrlík patří „do literatury“, čtenáře Švandrlíkových prací ale podobné akademické debaty nevzrušují. Jeho Černých baronů se prodal asi milion výtisků a v dobách nesvobody šlo o vůbec nejrozšířenější samizdat. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2019.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Západní absurdita je mi milejší, říkal Jiří Voskovec
19/06/2025 Duración: 23min„Já byl vlastně v exilu odjakživa, nikdy jsem docela nepatřil tam, kde jsem byl. Jako by se mi pořád stýskalo po nějaké době, po nějakém místě,“ prohlásil na podzim 1974 herec Jiří Voskovec v rozhovoru, který s ním pro exilový časopis Listy vedl Antonín Jaroslav Liehm. Mimo rodnou vlast prožil více než polovinu života. Připomeňte si jeho životní osudy. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2020.) Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Režisér František Čáp. Babičku mu šestkrát zakázali a po sedmé povolili
12/06/2025 Duración: 23min„Nezapomeň na zem, ze které jsi vyšla! Je to matka nás všech,“ říká postava Babičky Barunce v klasickém díle české literatury. Režisérovi filmového zpracování Babičky Františku Čápovi tato slova málem zlomila vaz. Jeho film šel totiž do kin v roce 1940. (Vysíláme v repríze, premiéru jste mohli slyšet v roce 2018.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Fojtík: Dvě stě tisíc lidí na Václaváku? To jsme v pr*eli
05/06/2025 Duración: 23minMálokterý politik před rokem 1989 nudil posluchače svých projevů tolik jako vrchní ideolog Jan Fojtík. Nenápadný muž měl přitom pod palcem ideologický dohled nad vědou, kulturou a školstvím. Vrchol jeho kariéry i pád připomene v pořadu Portréty historik Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Vladimír Janko prošel celou válku, v roce 1968 si vzal život
29/05/2025 Duración: 23minVladimír Janko byl v letech druhé světové války vyznamenán za statečnost v bojích u Sokolova i Kyjeva, prošel karpatskou operací jako velitel tankové brigády a po roce 1948 byl povýšen do generálské hodnosti. Byl náměstkem ministra a v roce 1968 spáchal sebevraždu. Proč? Nejen o tom hovoří v Portrétech historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Antonín Sochor, hrdina, který se musel bát až po válce
22/05/2025 Duración: 23minLegendární velitel našich samopalníků na východní frontě druhé světové války Antonín Sochor mnohokrát prokázal neskutečnou odvahu. Vždyť po jedné z bojových akcí mu z těla vyoperovali přes 200 střepin. O to víc zaráží, co se v jeho životě dělo po konci války – a to včetně smrti v šestatřiceti letech. Smrti, která dodnes nepostrádá nádech záhady.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Jozef Gabčík. Hrdina, kterému selhal samopal
19/05/2025 Duración: 23minOtázka jak do televizní soutěže: Největší čin domácího protinacistického odboje v Evropě v letech 2. světové války? Pokud odpovíte atentát na Reinharda Heydricha v květnu 1942, tipujete správně. Velký příběh má nevýhodu, že kdekdo se ho už snažil popsat, kdekdo o něm něco natočil, a především: Všichni vědí, jak to dopadlo. Slovenský publicista Ján Bábik přesvědčuje, že je stále co objevovat. Třeba na osobnosti slovenského hrdiny Jozefa Gabčíka (1912–1942).Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Josef Buršík, hrdina od Kyjeva, který skončil v exilu
15/05/2025 Duración: 23minJednou z nejslavnějších epizod československé vojenské jednotky v Sovětském svazu v letech druhé světové války bylo osvobození Kyjeva. Do centra města na březích Dněpru se 6. listopadu 1943 jako první probily tanky řízené Čechoslováky, kterým sekundovala československá pěchota. Mezi vojáky byl i Josef Buršík. Ačkoliv získal nejvyšší sovětské vyznamenání, po únorovém převratu byl zatčen a odsouzen za údajnou velezradu. Z vězení se mu podařilo uniknout a emigrovat.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Richard Tesařík. Hrdina do války, který měl v míru potíže
08/05/2025 Duración: 23minOd chvíle, kdy se v sedmadvaceti letech poprvé objevil na frontě, bylo jasné, že Richard Tesařík je vojákem, který se nebojí a dokáže strhnout i ostatní. Jenže vlastnosti, které mohl osvědčovat v boji, byly v mírových letech příčinou mnoha problémů. O Richardu Tesaříkovi hovoří ve speciálu Portrétů věnovaném slavným velitelům historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Císař Hirohito. Bál se amerických atomových zbraní, nebo Sovětů?
05/05/2025 Duración: 23minCísař Hirohito strávil na japonském trůně 62 let svého života. Zažil proměnu Japonska v asijskou supervelmoc, druhou světovou válku a její tragické zakončení v podobě svržení atomových bomb na japonská města, obnovu země a především proměnu vlastního postavení ve společnosti. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
František. Papež, který bořil očekávání
25/04/2025 Duración: 22minOrientace na chudé a vyloučené, snaha reformovat klíčové struktury katolické církve, důraz na péči o planetu, otevřenější postoj k rozvedeným a ke stejnopohlavním párům a intenzivní dialog s islámem a židovstvím. To jsou jen některé z věcí, které zůstávají jako odkaz po papeži Františkovi. Odkud pocházel, co ho formovalo a čím byl výjimečný, rozebere v pořadu Portréty Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Stoprocentní zhodnocení do tří měsíců, i to sliboval Ponzi
24/04/2025 Duración: 22minSvěřili byste své peníze společnosti, která slibuje jejich 100procentní zhodnocení do 90 dnů? Nekonečný příběh o naivní důvěřivosti v kombinaci se snahou rychle vydělat se píše už dlouho – ale teprve od roku 1920 má své jméno, Ponziho schéma. Tehdy začal podnikat ve Spojených státech Charles Ponzi a sliboval tak výhodný úrok, že na vrcholu si u jeho firmy lidé ukládali až milion dolarů denně. Než se zjistilo, že jejich peníze neinvestuje a firma je zadlužená.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Nebudu hrobařem církve, řekl estébákům arcibiskup Josef Matocha
21/04/2025 Duración: 23minJedenáct let držela komunisty ovládaná Státní bezpečnost v domácím vězení olomouckého biskupa Josefa Matochu. Naprostá izolace trvala i poté, co byly tisíce politických vězňů propuštěny v rámci amnestie v květnu 1960. Arcibiskupa Matochu připomene v pořadu Portréty historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Pirátky byly všude: v Karibiku, na Baltu i v Asii. A byly nebezpečné
19/04/2025 Duración: 20minJeden ze starých pirátských kodexů zakazoval ženám přístup na palubu pod trestem smrti – nikoli pro ženu, ale pro muže, který by ji na loď přivedl. Kapitáni pirátských lodí si uvědomovali, že žena by se mohla stát příčinou mnoha rozepří. Skutečnost ale byla jiná a nešlo jen o prostitutky, které se tu a tam na paluby pirátských lodí dostaly. V řadě případů to byly statečné bojovnice a výjimkami nebyly ani kapitánky pirátských lodí. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Povedený pirátský pár Jack Rackham a Anne Bonnyová
18/04/2025 Duración: 23minSpolečně přepadávali a loupili a společně málem i zemřeli. Jack Rackham neboli Calico Jack se plavil okolo Bermud, Baham a u souostroví Západní Indie. V roce 1718 se dal do služeb anglického krále a drancoval španělské lodě. Seznámil se s Anne Bonnyovou a na palubu přizval i další ženu. Obě prý byly v akci brutálnější než muži... Po slavné dvojici Rackhama a Bonnyové dodnes zůstala jen legendární vlajka, po staletí symbol všech pirátů. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Pražák mohl být skvělým ornitologem, jenže si vymýšlel
17/04/2025 Duración: 24minJe to jeden ze záhadných případů české vědy konce 19. století. Příběh Josefa Prokopa Pražáka (1870–1904) ukazuje na snahu vyniknout, být „někým“ – a současně možná i na zdravotní problémy. Pražák kradl knihy, lhal o svém vzdělání, vybájil si zajímavou kariéru a podle odborníků falšoval svou vědeckou práci. O této rozporuplné osobnosti mluví v Portrétech Jiří Mlíkovský, kterého do speciální řady Portrétů s názvem Slavní hochštapleři pozvali Martina Sedláková a David Hertl.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Prodával Eiffelovu věž, podvedl Al Caponeho. Viktor Lustig
10/04/2025 Duración: 23minViktor Lustig byl podvodník a hochštapler světového formátu, který si hrál na broadwayského producenta, působil v Hollywoodu, přátelil se s hereckou ikonou Rudolphem Valentinem – a také tiskl falešné stodolarovky. Údajně jich poslal do oběhu za 134 milionů dolarů. Právě za to byl nakonec odsouzen a ve vězení také zemřel. Předtím ale prý stihl podvést i mafiánského bosse Al Caponeho. Nebo vybrat úplatek od obchodníka s kovovým odpadem za pařížskou dominantu, Eiffelovu věž. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Slavní hochštapleři BONUS: Čím víc o podvodníkovi Lustigovi vím, tím ho znám míň, říká Motl
09/04/2025 Duración: 11minAlcatraz je ostrov uprostřed zálivu v Kalifornii, ale také jedno z nejznámějších vězení. Publicista Stanislav Motl tam narazil na jméno Viktora Lustiga (1890–1947), který byl vězněn za padělání stodolarovek. Byl to Čechoslovák, který používal víc než 47 pseudonymů a proslavil se tak, že se mu dvakrát podařilo prodat Eiffelovu věž.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Kdo byl Karl Friedrich von Münchhausen? Byl to baron Prášil?
03/04/2025 Duración: 23minNekorunovaný král všech lhářů, nebo blouznivý fantasta? Dlouho si všichni mysleli, že lhal proto, že byl nemocný, že sám myslel, že říká pravdu. Jenže možná to bylo trochu jinak. Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen byl německým vojákem a cestovatelem. Jeho sláva nemá kořeny v hrdinných činech, ale právě ve vyprávěních, kterými ohromoval posluchače. Jeho dobrodružství byla mnohokrát převedena na stříbrné plátno, zahráli si ho Vlasta Burian i Miloš Kopecký.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.